čtvrtek 3. listopadu 2011

Víte jaká je nejomšelejší kavárna na světě?


Já ne, ale tipuju, ze v okruhu 400 km od Prahy by to mohlo být klidně vídeňské Café Hawelka.

Když jsem tam byla poprvé, byla jsem z konceptu "všechno původní" celá pryč. Když o tom tak přemýšlím, je to geniální, protože s minimálními investicemi (kromě té počáteční) hrajete dlouho velké kávové divadlo.

Kavárnu otevřel v roce 1939 Leopold Hawelka, syn českých rodičů, ale rozený vídeňák se svou ženou Josefinou. Kavárna přežila celou válku, i když nějakou dobu byla zavřená, a tak se v ní i po válce scházela celá vídeňská bohéma na kávu, skleničku a buchtičku od paní Josefiny. Tipuju, že kvůli kávě už se k Hawelkovi dneska nechodí (byť se tu podává i prodává vlastní směs), chodí se sem kvůli atmosféře, kvůli zašlé slávě starých časů. Ani ty buchty už tu bohužel frau Hawelka nepeče a přesto je tu pořád plno.


Při výletě do Vídně je podle mě návštěva u Hawelků must, nenechte si ujít původní nábytek od Thoneta hodný nějakého muzea. Pak si budete přát byt s velikou chodbou, aby se vám tam vešel ten obrovský nádherný věšák, který v kavárně mají. Možná vás chytne za srdce prošoupané pruhované čalounění a připomene skřípající gauč u babičky. Možná tu na vás padne inspirace a budete chtít okamžitě psát, hrát nebo malovat...


Nemějte žádná velká kávová očekávání, dejte si třeba kleine schwarze nebo braune s mlékem, ještě raději melange (kávu s našlehaným mlékem příbuznou cappuccinu) a úplně nejlépe si dejte einspäner (neboli drožku) čili kávu se šlehačkou... tak si přece u nás představujeme "vídeň".

A hlavně si představujte jak to tu muselo být dříve krásné. Co myslíte, která z pražských kaváren bude fungovat v nezměněné podobě s rodinným vedením třeba za 70 let?

6 komentářů:

 1. Jestli okamžitě nějakou založíme, tak třeba ta naše. A možná i pod naším vedením? No, to nám asi moc fandím :)
  Ha

  OdpovědětSmazat
 2. Kačka Žvýkačka4. listopadu 2011 10:53

  No tak panu Hawelkovi je letos 100 let (doufám, že od loňska, kdy prokazatelně žil, neumřel), takže nějaká mizivá šance by tu byla, ale myslím, že kouzlo není ani tak v dlouhověkosti, jako v umění vést kavárnu. Přála bych to Cafeteru, ale tam si naopak myslím, že by bylo dobré interiér předělat a taky Šálku, ten je nadčasový.

  OdpovědětSmazat
 3. Při příští návštěvě Vídně se tam konečně musím zastavit.

  OdpovědětSmazat
 4. Kačka trochu Varovačka7. listopadu 2011 10:17

  Určitě tam vyraž, jen prosím opravdu od kávy nic neočekávej :).

  OdpovědětSmazat
 5. Neboj, to já ve Vídni nikdy, třeba budu někdy příjemně překvapen.

  OdpovědětSmazat
 6. Co si vzpomínám, tak v Das Möbel (http://www.scuk.cz/d/das-m-bel/#) espresso celkem šlo.

  U Hawelky jsem se byl podívat před několika lety. Atmosféra je krásná, i když už je to trochu turistická záležitost (a my jsme tam vlastně taky byli jako turisté). A pan Havelka starší opravdu seděl v křesle a vítal hosty. Nádhera.

  OdpovědětSmazat